Jak vypadají věřejné záchody v japonských obchodních centrech – popis

toalety
Nyní asi každý je vědom, jak vypadá věřejný záchod v obchodní galerii, které je kdekoliv v Evropě, a dokonce pokud se objeví jakési rozdíly, nejsou ony absolutně velké. Proto, pokud někdo se nepřipraví, může být velmi překvapen, pokud půjde na nákupem na příklad do Tokya buď jiného známého města v Japonsku. Nejen, na první pohled obyčejné, toaletní přístroje se někdy velmi liší, ale najdete tam také předměty, které se zřídka v Česku a Evropě používá. Z toho důvodu v dnešní době stojí vědět, čím se charakterizují věřejné záchody v japonských obchodních centrech.

toalety
Autor: Melissa Wilkins
Źródło: http://www.flickr.com
Zpočátku nejlépe zdůraznit, že novodobé Japonsko je místo, kde asijská tradice koexistuje bezprostředně s západní – z tohoto důvodu často obsahují zároveň pokročilou elektroniku a pohodlí typické pro japonským preference. Velice často japonské záchody jsou na dřepení, ale není to vůbec jediná možnost v tomto ohledu – populární jsou rovněž washlety, podobné k západním, ale s větším množstvím funkcí. Současně nejlépe vědět, že jeden z typů těchto washletů dokonce získal první pozici v knize Guinessových rekordů v ohledu nejsložitějších záchodů. Takový washlet je spojení typické klozetové misy s bidetem, a může obsahovat třeba: sušič, mírné topení, přístroje pro masáž buď automatické spláchování. Celá řáda těchto washletů v hypermarketech má rovněž funkce, díky kterým uživatel může kontrolovat teplotu vody v průběhu mytí, anebo množství a tlak tekoucí vody. Ačkoliv pro některé lidé z Evropy může to vypadat velice divné, původem takové situace je velice pozorné držení hygieny, jež Japonci věnují větší pozor a úctu; například velice vyrazný je rozdíl mezi sféry čisté a nečisté.

Japonské věřejné záchody v obchodních centrech a hypermarketech obsahují často rovněž další dodateční přístroje, které na západě nepotkáte – např. „zvukovou princeznu“, přístroj který ztlumí zvuky močení. Kvůli kultuře, ve jež činnosti konáné v záchodě patří k tématu tabu, některé ženy nechtějí, aby je kdokoliv slyšel, když jsou v záchodě v jakékoliv věřejné budově. Kromě těch všech strojů v novodobých japonských záchodech jsou dostupné jiné vybavení, které známe ze Západu – na příklad osouseče rukou nebo papírové ručníky. Jako na západě, bezdotykové osouseče ruk nejsou používané jedině vzhledem k obrovské popularitě elektroniky, ale hlavně jejich vlastnostem – ušetří hodně peněz, jestli je přírovnat s tradičními papírovými ručníky, nejednou i omezí množství odpádků v formě použitých ručníků.